Do Prahy se vrátí trolejbusy. Testovat je začnou už v listopadu

8. srpna 2017
Sdílejte
Trolejbusová doprava v Praze byla provozována mezi lety 1936 a 1972.
Trolejbusová doprava v Praze byla provozována mezi lety 1936 a 1972. Archiv DPP

Dopravní podnik hl. m. Prahy plánuje na Proseku postavit téměř kilometr trolejového vedení. Jak píší Lidové noviny, stavba za 5 milionů korun začne letos v září a první trolejbus tudy projede už na podzim.

Tentokrát ale nepůjde o klasický trolejbus, který v hlavním městě naposledy jezdil před 45 lety. Troleje budou ve 21. století sloužit jako zdroj napájení baterií elektroautobusů.

Jejich velkou nevýhodou je krátký dojezd. Ten se navíc ještě snižuje při jízdě do kopce. Řešením by proto měla být výstavba trolejí a napájení vozů přímo za jízdy.

Experimentální trať mezi zastávkami Kundratka a Kelerka v příkré Prosecké ulici poslouží jako test. Pokud se osvědčí, Dopravní podnik zváží rozšíření nového způsobu dopravy i do dalších částí metropole.

„Rozvoj elektromobility v autobusové dopravě je jedním z klíčových bodů pro naplňování dlouhodobé strategie snižování emisí v Praze,“ uvedl pro Lidovky.cz technický ředitel DPP Jan Šurovský.

Investice do elektromobility vyplývají z Pařížské klimatické dohody. V dokumentu podepsaném v roce 2015 se skoro dvě stě států světa zavázalo ke snížení emisí oxidu uhličitého.