Festival sexuálních menšin Prague Pride vyvrcholí v sobotu průvodem

9. srpna 2017
Sdílejte
Vrcholem festivalu Prague Pride bude tradiční pochod Prahou.
Vrcholem festivalu Prague Pride bude tradiční pochod Prahou. Lukáš Bíba, Prague Pride

Až do soboty probíhá v metropoli Prague Pride – festival s gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematikou, který se za uplynulých šest let stal významnou součástí pražského kulturního léta. Také letos otevírá nová a tabuizovaná témata, vytvoří prostor pro setkání heterosexuální majority s LGBT komunitou a přiváží unikátní hosty ze zahraničí.

Tématem sedmého ročníku Prague Pride je tolerance a respekt.

„Toleruji hlučně telefonující lidi v restauraci nebo nepříjemné pokladní v supermarketu. Toleruje se totiž něco, co je vlastně špatné, ale my pro to najdeme pochopení. Co je však k tolerování na tom, že je někdo gay nebo lesba? Nechceme toleranci, chceme přijetí,“ říká ředitelka festivalu Prague Pride Kateřina Saparová. A dodává: „S hetero nebo homosexuální orientací se lidé rodí. Nikdo si ji vědomě nevybírá.“

Zbytečný festival

Kampaň festivalu pracuje s animovanými postavičkami, které jsou přesvědčeny, že v České republice je postavení LGBT lidí v pořádku a Prague Pride je úplně zbytečný festival.

„Do kampaně jsme vybrali klasické věty, které LGBT lidé běžně slýchají ve svém okolí. Zejména postoj, že gayové a lesby nevadí, dokud se neukazují na veřejnosti, zaznívá velmi často. O takovou toleranci nestojíme. Máme stejné právo hlásit se veřejně ke svému partnerovi, vzít se na ulici za ruku nebo mluvit o společné dovolené,“ uvedla Kateřina Saparová.

Program LGBT festivalu obsahuje 104 událostí a aktivit. Kompletní přehled najdete na www.praguepride.cz.

Vrcholem Prague Pride bude tradičně průvod Prahou v sobotu 12. srpna, který vyjde ve 12:30 hod z Václavského náměstí směrem do Letenských sadů, kde se bude konat hudební odpoledne se třemi stagemi a jarmarkem neziskových organizací.