PRAHA – 9. 8. 2017

Festival sexuálních menšin Prague Pride vyvrcholí v sobotu průvodem

Až do soboty probíhá v metropoli Prague Pride – festival s gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematikou, který se za uplynulých šest let stal významnou součástí pražského kulturního léta. Také letos otevírá nová a tabuizovaná témata, vytvoří prostor pro setkání heterosexuální majority s LGBT komunitou a přiváží unikátní hosty ze zahraničí.

Vrcholem festivalu Prague Pride bude tradiční pochod Prahou.
Vrcholem festivalu Prague Pride bude tradiční pochod Prahou. Lukáš Bíba, Prague Pride

Tématem sedmého ročníku Prague Pride je tolerance a respekt.

„Toleruji hlučně telefonující lidi v restauraci nebo nepříjemné pokladní v supermarketu. Toleruje se totiž něco, co je vlastně špatné, ale my pro to najdeme pochopení. Co je však k tolerování na tom, že je někdo gay nebo lesba? Nechceme toleranci, chceme přijetí,“ říká ředitelka festivalu Prague Pride Kateřina Saparová. A dodává: „S hetero nebo homosexuální orientací se lidé rodí. Nikdo si ji vědomě nevybírá.“

Zbytečný festival

Kampaň festivalu pracuje s animovanými postavičkami, které jsou přesvědčeny, že v České republice je postavení LGBT lidí v pořádku a Prague Pride je úplně zbytečný festival.

„Do kampaně jsme vybrali klasické věty, které LGBT lidé běžně slýchají ve svém okolí. Zejména postoj, že gayové a lesby nevadí, dokud se neukazují na veřejnosti, zaznívá velmi často. O takovou toleranci nestojíme. Máme stejné právo hlásit se veřejně ke svému partnerovi, vzít se na ulici za ruku nebo mluvit o společné dovolené,“ uvedla Kateřina Saparová.

Program LGBT festivalu obsahuje 104 událostí a aktivit. Kompletní přehled najdete na www.praguepride.cz.

Vrcholem Prague Pride bude tradičně průvod Prahou v sobotu 12. srpna, který vyjde ve 12:30 hod z Václavského náměstí směrem do Letenských sadů, kde se bude konat hudební odpoledne se třemi stagemi a jarmarkem neziskových organizací.

Témata: , , , , , , , , , ,