Flašinetáři z celé Evropy rozezní centrum Prahy krásnými melodiemi

3. srpna 2017
Sdílejte

Začátek srpna patří v Praze již tradičně flašinetům. Národní muzeum pořádá už 4. ročník mezinárodního setkání flašinetářů, který se uskuteční v úterý 8. srpna 2017.

Pouliční umělci z různých koutů Evropy oživí centrum Prahy třemi koncerty rozdílných žánrů. Zvuky hracích strojků se rozezní v 10:00 hod. v barokním kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, v 14.00 hod. na Kampě u Karlova mostu, a v 19.00 hod. v Českém muzeu hudby. Vstup je na všechny koncerty volný.

Na jednodenním festivalu „Flašinet žije!“ se potkají flašinetáři z Čech, Polska, Německa, Rakouska, Slovenska a Švýcarska. V kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí zazní od 10:00 hod. tóny klasických skladeb.

Na Kampě si pak od 14:00 hod. kolemjdoucí můžou vyslechnout improvizované hraní doprovázené živým zpěvem a sami si vyzkoušet hraní na tento mechanický nástroj. Festival v 19:00 hod. ukončí v Českém muzeu hudby koncert kolovrátků a výjimečného hudebního nástroje tzv. pianoly.

Není flašinet jako flašinet

Mechanické hudební nástroje představují unikátní spojení řemeslného umění a techniky. Od 19. století se rozšířily hřebíčkové nástroje a kolovrátky. Ve snaze o zvukové zpestření a obohacení napodobováním více nástrojů i celého orchestru vznikly různé typy orchestrionů.

Nejpodstatnější součástí každého mechanického hudebního nástroje je hrací válec, ale samotný zvuk mohou vydávat třeba pružné zoubky ocelového hřebene, píšťaly, různým způsobem rozeznívané struny či perforovaný papír.