Hledá se vánoční strom pro Prahu. Vítězný tip získá finanční odměnu

8. srpna 2017
Sdílejte

Od dnešního můžete posílat své tipy na jehličnany, které by se mohly stát dominantou centra Prahy o letošním adventu.

„Přestože jsou ještě všichni u vody a užívají si léta, už myslíme na Vánoce a začínáme připravovat pro Pražany i návštěvníky města adventní trhy. Rád bych proto požádal všechny, kdo vědí o vhodném stromu, aby se do soutěže zapojili. Občané nám pomohli už sedmkrát, tak to jistě letos vyjde znovu,“ říká Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko, která vánoční trhy v Praze organizuje.

Fotografie stromů můžete posílat do 15. září 2017 prostřednictvím formuláře na webu www.taiko.cz/vanocnistrom. Vítěz obdrží finanční odměnu 10 000 korun.

Jehličnatý strom, který postaví organizátoři na Staroměstském náměstí po dobu adventu, se může nacházet na soukromém pozemku i veřejném prostranství. Zasílat lze tipy na stromy, které jsou tzv. přerostlé a začínají být nebezpečné svému okolí (parky, zahrady, veřejná prostranství apod.), takže je nutné je z bezpečnostních důvodů pokácet, případně stojí na stavebních pozemcích.

Loňský vánoční smrk pocházel z Královéhradeckého kraje. Vyrostl na soukromém pozemku nedaleko městyse Pecka a byl starý sedmdesát let. Strom darovala Praze rodina Wolfových jako památku na Františka Wolfa, majitele okolních lesů, jehož předci sloužili už knížeti Trauttmansdorfovi.

Kritéria pro výběr stromu

Kdo může dát svůj tip?
Tip na vhodný strom může poskytnout každý a nemusí být ani majitelem stromu. Stačí vědět, o zajímavém smrku a upozornit na něj. Všechny stromy, které během předchozích sedmi let zdobily Staroměstské náměstí, bylo nutné z důvodu bezpečnosti nebo plánované stavební činnosti pokácet.

Jaký strom může zažít slávu na Staroměstském náměstí?
Ideálním stromem je smrk ztepilý. Musí mít rovnoměrné zavětvení, pravidelný kmen a měl by být zhruba 23 až 25 metrů vysoký. Následně bude upravený na bezpečnou výšku 22 metrů.

Může růst kdekoli?
Růst může kdekoli v České republice. Jen je třeba, aby byl dobře dostupný pro těžkou techniku, protože se nesmí při kácení poškodit. Blízko něj se musí dostat jeřáb a tahač s návěsem. Strom se přímo při kácení pokládá na připravený návěs tak, aby se nepoškodily větve. Těžká technika nemůže vjíždět mimo asfaltové komunikace, které navíc musí být dostatečně široké. Naložený strom má totiž po zajištění větví šířku zhruba čtyři až pět metrů.

Musí být strom zdravý?
Ano – stoprocentně! Strom nejprve projde dendrologickým průzkumem odborníků, kteří určí, zda je pro umístění na Staroměstském náměstí vhodný. Společnost Taiko spolupracuje s dendrology z Mendelovy univerzity v Brně, kteří vždy prověří, zda je strom v pořádku.