Neobvyklé zatmění Měsíce bude nad Prahou viditelné už dnes večer

7. srpna 2017
Sdílejte

V pondělí 7. srpna se nám na obloze naskytne nevšední pohled. Ve 20:10 SELČ nastane částečné zatmění Měsíce v úplňku. Úkaz bude podle astronomů velice fotogenický.

Náš vesmírný satelit bude procházet okrajem zemského stínu, takže se bude zdát, jako by byl z pravého spodního okraje neostře „ukousnutý“. K maximální fázi zatmění dojde velmi nízko nad východojihovýchodním obzorem ve 20:20 SELČ, kdy se měsíční disk ponoří do stínu Země asi 25 procenty svého průměru. V tuto dobu ale bude pozorovatelný pouze na východě republiky. V Praze si budeme muset počkat až do 20:28, kdy Měsíc teprve vyjde na oblohu.

Následující hodinu bude Měsíc stoupat nad obzor do tmavnoucí oblohy a pomalu vystupovat ze stínu Země. V místech s velmi čistým vzduchem ho bude možné pozorovat na narůžovělým rozhraním rozptýleného světla z červánků, známým jako Venušin pás. Tento moment bude vypadat velmi fotogenicky, takže si na večer určitě připravte fotoaparáty.

Stín Země opustí Měsíc ve 21:18, ale ještě dalších 20 minut bude patrné polostínové zatmění, při kterém se bude zdát, jakoby byl úplněk z pravého okraje začouzený černým kouřem. Během úkazu najdeme také nad jihem v souhvězdí Štíra planetu Saturn.

Další zatmění viditelné z Česka nás čeká 27. července 2018. Půjde o první úplné zatmění Měsíce viditelné nad naším územím od roku 2015 a navíc nejdelší v tomto století vůbec.