Praha 4 bude mít do dvou let novou knihovnu Jezerka

8. srpna 2017
Sdílejte
Knihovna Jezerka by měla začít fungovat do dvou let.
Knihovna Jezerka by měla začít fungovat do dvou let. Google Street View

Chátrající budova bývalé banky na rozhraní Nuslí a Michle najde v budoucnu nové uplatnění. Do dvou let by na adrese Nuselská 94 měla vzniknout multifunkční pobočka Městské knihovny v Praze (MKP).

„Rozhodli jsme se zafinancovat částečnou rekonstrukci tohoto unikátního prostoru, abychom obyvatelům Michle a Nuslí poskytli prostor pro novou a moderní knihovnu pro děti i dospělé,“ uvedl radní hlavního města Prahy Jan Wolf. „Městská knihovna však již dlouhou dobu neslouží pouze svému prvotnímu účelu, ale nabízí po celý rok širokou škálu kulturních akcí a událostí, které nepochybně obohatí tuto část města,“ dodává.

Budova roky ležela ladem

„Letité chátrání takto krásného domu v centru Prahy 4 mně už dlouho vadilo. Snažil jsem se proto najít řešení, jak objekt znovu přivést k životu. Založení pobočky městské knihovny se mi jevilo jako naprosto ideální řešení. Doufám, že úsilí vyložené k vyjednání založení knihovny i financování potřebných úprav z rozpočtu Prahy, ve výši zhruba 37 mil. Kč, povede ke spokojenosti občanů,“ řekl Lukáš Zicha, zástupce starosty Prahy 4, který s návrhem přišel.

Rada městské části Prahy 4 již uzavřela s Městskou knihovnou v Praze smlouvu o smlouvě budoucí o nájmu a o stavebních úpravách nebytových prostor v tomto objektu. Nájemce se v ní zavazuje, že prostory upraví na vlastní náklady do čtyřiadvaceti měsíců.

Multifunkční využití

Pobočka Městské knihovny v Praze ponese jméno Jezerka. Koncipována bude jako moderní knihovna, která nabídne nejen dobrý výběr zajímavých knih, ale hlavně prostor pro setkávání a trávení volného času.

„Knihovna nabídne malý multifunkční sálek pro pořádání akcí i skupinovou práci, klidné kouty pro začtení se do knihy, prostor pro hraní her a kreativní vyžití mládeže i „pokojíček“ pro nejmenší čtenáře, včetně potřebného vybavení pro jejich rodiče,“ popisuje plány ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák.

„V letošním roce hostil tento objekt jednu z akcí Noci literatury a právem vzbudil zájem návštěvníků. Věřím, že si sem čtenáři znovu najdou cestu a nová pobočka se stane jedním z kulturních center této části Prahy 4,“ uvedl starosta Prahy 4 Petr Štěpánek.

Městská knihovna v Praze na území městské části Praha 4 provozuje v současné době šest poboček.