Praha chystá chytrou mobilní aplikaci pro turisty

7. srpna 2017
Sdílejte
Mobilní aplikace bude sloužit nejen turistům, ale i rezidentům.
Mobilní aplikace bude sloužit nejen turistům, ale i rezidentům. Hl. m. Praha

Hlavní město chce s pomocí nové mobilní platformy nabídnout zahraničním návštěvníkům praktické turistické informace a motivovat je k prohlídce zajímavých míst také mimo historické centrum.

„Chceme turisty nasměrovat i mimo centrum města a využít k tomu i trendu zábavných geolokačních her. Prahu ročně navštíví zhruba 6 milionů turistů ze zahraničí a k tomu ještě jeden milion turistů z České republiky. Obvykle se samozřejmě pohybují po těch notoricky známých místech a my jim chceme ukázat, že naše město není jen královská cesta, ale i spoustu dalších úžasných míst,“ říká primátorka Adriana Krnáčová.

Aplikaci pro Android a iOS vyvíjí městská společnost Operátor ICT v rámci konceptu Smart Cities. Spuštena by měla být už letos na podzim. Dostupná bude kromě českého jazyka i v angličtině, němčině, španělštině, portugalštině, italštině, francouzštině, ruštině, čínštině nebo korejštině.

Sloužit by měla především jako oficiální zdroj aktuálních informací obsahující např. rozsáhlý seznam památek a zajímavostí včetně informací o nich, trasy pro různé cílové skupiny, informace o možnosti slev, dopravu, mapy a navigace na body zájmu, nouzové kontakty a místa, aktuální kulturní, sportovní, společenské a další akce. Dále chce formou geolokačních her a zájmových túr podpořit a motivovat zahraniční i tuzemské turisty Prahy k navštívení zajímavých míst mimo historické centrum, kam v současnosti míří 80 % všech návštěvníků hlavního města. Tímto způsobem budou promována atraktivní místa mimo centrum, čímž by mělo dojít k rovnoměrnější distribuci návštěvníků v rámci Prahy. Vedlejším přínosem bude i získání dalších informací o návštěvnících. Pro rezidenty se v budoucnu plánuje přidání informací o volnočasových aktivitách.

„Důležitá je provázanost připravované turistické mobilní aplikace s ostatními fungujícími, ale i připravovanými aplikacemi. Celý návrh je koncipován formou přátelských rad a doporučení, podaných stylem odlehčeného místního průvodce, které lze běžně obdržet pouze od kamaráda žijícího v daném městě,“ vysvětluje záměry vyvíjené aplikace primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.