Rekonstrukce stanice metra Jinonice je u konce. Otevírat se bude už za několik dní

3. srpna 2017
Sdílejte
Vizualizace nové podoby stanice metra Jinonice
Vizualizace nové podoby stanice metra Jinonice Metrostav

Po devítiměsíční rekonstrukci bude ve středu 23. srpna opět zprovozněna stanice metra Jinonice na lince B. Během opravy soupravy metra stanicí pouze projížděly.

Rekonstrukce probíhala v několika etapách. V neveřejné části začala příprava již v listopadu 2016 a pro cestující byla stanice uzavřena od soboty 7. ledna 2017. Opravy se oproti plánům protáhly, hotovo mělo být původně už 7. srpna.

Stanice prošla kompletní modernizací, byly odstraněny průsaky podzemní vody, vyměněna byla také elektroinstalace, rozhlas i osvětlení a některé materiály nevyhovující z hlediska požární bezpečnosti. Celkové náklady na rekonstrukci se vyšplhaly na 145 milionů. Kč.

Nejméně vytížená stanice

Stanice metra Jinonice patří k nejméně vytíženým v Praze, denně tudy projde přibližně 12 500 cestujících. Zajímavá je ale po umělecké stránce, pilíře nástupiště a stěny jsou obloženy unikátními skleněnými obklady od sochaře Františka Víznera.

Ještě pod názvem Švermova (podle komunistického novináře Jana Švermy) byla slavnostně otevřena 26. října 1988 u příležitosti 70. výročí vzniku republiky. Společně s ní byl uveden do provozu i celý úsek metra III. B (Smíchovské nádraží – Nové Butovice). Výstavba stanice stála tehdy 306 milionů Kčs.