V Praze přibývají nové koše na použité injekční stříkačky po narkomanech

4. srpna 2017
Sdílejte

Hlavní město se stejně jako všechny velké metropole potýká s problémem narkomanství. Drogově závislí většinou nemyslí na své okolí a odhazují použité injekční stříkačky na zem.

Zvýšit bezpečnost Pražanů se proto snaží projekt Fixpoint. Na území Prahy jsou postupně rozmisťovány koše na použité injekční stříkačky a infekční materiál.

Od čtvrtka je nově najdete i na území Prahy 2, konkrétně v severní části Karlova náměstí za kašnou sv. Josefa poblíž Novoměstské radnice, ve střední části Karlova náměstí a v ulici Pod Slovany (za budovou Ministerstva zdravotnictví).

Při nálezu injekční stříkačky můžete zavolat městské strážníky, kteří použitý materiál hodí do připravené nádoby. Koš vypadá nenápadně, ale vejde se do něj až 150 injekčních stříkaček. Na to, aby byl pravidelně vyprazdňován, dohlédne organizace Progressive, která projekt Fixpoint realizuje.

Budou přibývat

Koše na injekce se v poslední době objevily i na dalších místech v centrálních městských částech. Celkem je jich v metropoli 20.

MČ Praha 2 by ráda počet košů na svém území v budoucnu navýšila. Vytipován je například prostor u pomníku Benedikta Roezla v jižní části Karlova náměstí, Nuselské schody nebo ulice Na Rybníčku.

„Jedná se o velmi exponovaná místa na území Prahy 2, na kterých se opakovaně a ve velkém množství nacházel infekční materiál a kde byl zaznamenán zvýšený pohyb uživatelů návykových látek,“ vysvětluje protidrogová koordinátorka Tereza Paterová.

Do konce roku by mělo na základě vyhodnocení pilotního programu padnout rozhodnutí, zda se bude projekt Fixpoint v rámci Prahy 2 dále rozšiřovat.