VIDEO: Podívejte se, jak před 15 lety Prahu zasáhla ničivá povodeň

10. srpna 2017
Sdílejte
Tisíciletá voda napáchala v Praze škody za 30 miliard korun.
Tisíciletá voda napáchala v Praze škody za 30 miliard korun. YouTube.com

Rozsahem, průtokem a důsledky to byla nejničivější povodeň v novodobé historii města.

Na léto roku 2002 zřejmě nikdo jen tak nezapomene. Dvě mimořádně vydatné vlny srážek zasáhly ve dnech 6. až 7. srpna a 11. až 12. srpna postupně celé území povodí Vltavy a výška hladiny vodních toků protékajících hlavním městem v řadě případů přesáhla povodňové značky nejvyšších zaznamenaných povodní v historii.

Průtok Vltavy v Praze byl stonásobně vyšší, než je obvyklé. Ničivá povodeň trvala celkem 12 dní a zasáhla 5,8 procenta rozlohy města, navíc místa s nejhustší či důležitou městskou infrastrukturou i místa s největší hustotou obyvatel a s historickou zástavbou. Své domovy museli opustit lidé z Malé Strany, Libně, Karlína, Starého Města a Josefova. Celkem se narychlo stěhovalo ke známým či do tělocvičen necelých 50 tisíc lidí.

Hrdina Gaston

Voda zaplavila také celou spodní část zoologické zahrady. Její zaměstnanci narychlo evakuovali stovky zvířat. I přes veškerou snahu nakonec katastrofu nepřežilo 134 zvířat. Symbolem zatopené zoo se stal lachtan Gaston, který uplaval po Vltavě a Labi až do Německa. Tam byl nakonec chycen, ale následně uhynul vyčerpáním.

Zatopené metro

Povodeň ochromila i provoz metra. Voda nejdříve zatopila část trasy C skrz stanici Nádraží Holešovice, později i velkou část linky B. Celkem bylo zatopeno 18 stanic a skoro 20 kilometrů kolejí.

Nikdo nepřišel o život

Celková výše škod se vyšplhala téměř na 30 miliard korun, z toho 15 miliard na majetku města, včetně 7 miliard škod na metru. Na území Prahy naštěstí nedošlo v přímé souvislosti s povodní ke ztrátám na životech.